Krok za krokiem do świata bez przemocy

kontrolujemy /edukujemy / pomagamy

Jesteś tutaj:

Wizyta studyjna w Islandii

15. 11. 2015

Spotkania, praca nad koncepcją działań naszej grupy, inspirujący, pomocni i życzliwi ludzie – tak można podsumować naszą islandzką przygodę. Wróciliśmy z nowymi pomysłami, naładowani pozytywną energią i gotowi do działań.

Nasza wizyta trwała 3 dni. Spotkaliśmy się w tym czasie z grupami i osobami tworzącymi na Islandii ruch mężczyzn przeciwko przemocy wobec kobiet. Pierwsze spotkanie odbyło się w środę. Odwiedziliśmy University of Iceland, gdzie spotkaliśmy się z profesorem Ingolfurem Gíslasonem, który od lat współtworzy grupę "Man Takes resposibillity" czyli "Mężczyźni biorą odpowiedzialność". Grupa składa się głównie z psychologów, którzy prowadzą terapie i programy dla sprawców przemocy. Profesor przedstawił nam działania korekcyjno-edukacyjne prowadzone w Islandii. Mówił także o wartościach islandzkiego społeczeństwa gdzie nie ma przyzwolenia na przemoc i to właśnie powoduje bardzo niski odsetek przemocy, a dużą liczbę osób które z własnej woli korzystają z programów radzenia sobie z agresją. O działaniach grupy możecie poczytać więcej w języku polskim.

W czwartek spotkaliśmy się z Hjalmarem Gunnarem z organizacji Stigamot. To grupa psychologów pracujących z ofiarami przemocy seksualnej. Stigamot prowadzi obszerną działalność informacyjną w formie wykładów i kursów dla szkół, organizacji społecznych i pracowników instytucji i ogólnej publiczności. Stigamot nie oferuje tradycyjnej terapii, bardziej skupia się na rozmowach indywidualnych, z których tworzą się grupy 5-6 osobowe. Nie ma limitu czasowego ilości spotkań, są osoby, które przychodzą tam nawet od 25 lat i są mile widziane. Stigamot jest niezależną organizacją feministyczną, w większości finansowaną ze środków publicznych.

Drugie spotkanie tego dnia - z Hjalti Vigfússonem z grupy organizującej "Marsz szmat". W zeszłym roku w Rejkiaviku udział w nim wzięło około 25 tysięcy osób. W Islandii jest to olbrzymi, bardzo aktywny przez cały rok ruch. W jego działania angażują się ludzie sztuki, polityki (np. burmistrz Rejkiawviku), sportu, osoby doznające przemocy i wszyscy, którzy wesprają akcję. Tu profil organizacji na FB: https://www.facebook.com/Drusluganga/photos_stream

W piatek spotkaliśmy się ponownie z Hjalmarem Gunnarem z organizacji Stigamot. Czy wiecie, że w Islandii największą mniejszością narodową jest mniejszość polska? Islndia liczy 300 tys mieszkańców, z czego ok 10 tys to Polonia.Dlatego też tutejsze organizacje pomagające osobom doświadczającym przemocy swoje strony tłumaczą na język polski - polska część strony Stigamotu.

Po południu spotykamy się z Hanna Eiriksdóttir z UN Women National committee in Iceland. Hanna zaprezentowała nam działalność organizacji. Są częścią Podmiotu Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Równości Płci i Wzmocnienia Kobiet. Ich praca to głównie zdobywanie środków na międzynarodowe projekty. Między innymi prowadziły wielką akcje z organizacją HeForShe (jest również polski oddział tej inicjatywy: heforshe.pl). Islandzką grupę UN Women, która jest organizacją pozarządową, prowadzą trzy kobiety, niezwykle skuteczne w swojej pracy. Działają głównie w internecie i są żywym dowodem na to, że świat wirtualny jest równie ważny w działaniach antyprzemocowych. To dla nas ważna lekcja, jak działać na różnych płaszczyznach.

Wisienką na torcie okazało się ponowne spotkanie z Hjalmarem Gunnarem, fantastycznym człowiekiem, który podzielił się z nami swoimi pomysłami, opracowanymi z grupą mężczyzn zajmujących się działaniami na rzecz kobiet. To plan działań, nad którym obecnie pracujemy - jego pomoc okazała się bezcenna. Mało tego, Hjalmar zaproponował nam również pomoc w formie konsultacji, dzielenia się swoimi doświadczeniami w budowie struktury działań antyprzemocowych i zachęcania do działań mężczyzn. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać, a my skorzystamy z tego, co nam przekazano. Bierzemy się do pracy. Już wkrótce pierwsza naszej akcji wraz z Fundacja Pozytywnych Zmian.

Dlaczego akurat Islandia?

Islandia jest znana nie tylko z modelowego systemy wspierania osób doświadczających przemocy, dobrze rozwiniętego systemy prowadzenia programów edukacyjno-korekcyjnych dla sprawców, ale także z niezwykłego zaangażowania w te działania mężczyzn. W Islandii jeden na dwudziestu mężczyzn bierze udział w kampanii ONZ „HeForShe" - to najwyższy procentowy wskaźnik na świecie.

Nasza wizyta możliwa była dzięki otrzymaniu grantu, który Fundacja Pozytywnych Zmian otrzymała z funduszy "Obywatele Dla Demokracji" na nawiązanie lub wzmocnienie współpracy dwustronnej.