Krok za krokiem do świata bez przemocy

kontrolujemy /edukujemy / pomagamy

Jesteś tutaj:
  • Za tydzień startuje Woman's Rock Camp na Białorusi!

Za tydzień startuje Woman's Rock Camp na Białorusi!

10. 05. 2016

Od 18 do 22 maja 2016 roku potrwa obóz rockowy dla kobiet na Białorusi, organizowany przez Fundację Pozytywnych Zmian z Bielska-Białej we współpracy z białoruską partnerką – organizacją FIALTA. Oznacza to, że idea organizacji obozów rockowych dla dziewczyn i kobiet oraz wykorzystania narzędzi edukacji muzycznej dla wzmocnienia ich głosu już wkrótce przekroczy naszą wschodnią granicę.

A wszystko to za sprawą Fundacji Pozytywnych Zmian, która jako pierwsza w Polsce zaczęła w zeszłym roku organizować obozy rockowe dla dziewczyn i kobiet. Matronat nad obozem „Pozytywne Zmiany – Women’s Rock Camp” objęła wtedy Kathleen Hanna, amerykańska wokalistka i frontmenka takich zespołów jak Bikini Kill, The Julie Ruin czy Le Tigre, a także autorka manifestu Riot Grrrl, postulującego m.in. zwiększenie udziału kobiet w muzyce. Wokalistka od kilku lat aktywnie działa w amerykańskim ruchu Girls Rock Camp.

Idea obozów rockowych jest prosta. Przez kilka dni uczestniczki uczą się, często od podstaw, gry na instrumentach muzycznych oraz śpiewu. Zakładają zespoły i przygotowują się do pierwszego koncertu. Pierwszy Girls Rock Camp odbył się w 2001 roku w Portland, w Stanach Zjednoczonych, a idea szybko rozprzestrzeniła się również na inne kraje. Obecnie na całym świecie organizowanych jest już ponad 55 obozów. I wciąż powstają kolejne.

Celem obozów jest zwiększenie udziału kobiet w kształtowaniu sceny muzycznej. Jednocześnie narzędzia edukacji muzycznej służą wzmacnianiu kobiet i dziewczyn. Ważną częścią obozów są warsztaty antydyskryminacyjne i przeciwprzemocowe. Fundacja jest również członkinią międzynarodowej sieci Girls Rock Camp Alliance, która obejmuje kilkadziesiąt krajów z kilku kontynentów. Polska należy do niej od 2015 roku i jest krajem najbardziej wysuniętym na wschód. Od tego roku w zarządzie GRCA zasiada członkini Zarządu Fundacji, Anna Chęć, która jest jedną z dwóch przedstawicielek Europy (pozostałe 12 członkiń zarządu pochodzi z krajów pozaeuropejskich). A teraz do tej międzynarodowej siostrzanej sieci zostaną zaproszone także kobiety z Białorusi.

Program białoruskiego Women’s Rock Campu oprócz warsztatów muzycznych będzie zawierał również zajęcia wzmacniające (empowerment), liderskie, antyprzemocowe (z elementami WenDo) oraz przybliżające różne formy aktywności społecznej i obywatelskiej. Obóz jest całkowicie darmowy a uczestniczki otrzymają wiedzę i narzędzia, które pozwolą im w przyszłości organizować podobne obozy w całej Białorusi.

Inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem – do udziału w campie zgłosiło się już ponad 70 kobiet! Fundacja Pozytywnych Zmian ma nadzieję, że to dopiero początek ruchu rockowych obozów na Białorusi, który doprowadzi zarówno do zwiększenia udziału kobiet w białoruskiej scenie muzycznej, jak i wzmocnienia ich na wielu innych płaszczyznach – osobistej, społecznej i obywatelskiej.

Projekt realizowany jest w ramach programu polsko-amerykańskiej współpracy RITA. Program RITA to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Edukacja dla Demokracji (operatora programu) i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (fundatora i inicjatora programu).

 

Projekt dofinansowany z Programu RITA